Historické skvosty Jižních Čech

Jižní Čechy jsou jako stvořené pro milovníky historie a architektury. Jedním z nejvíce okouzlujících míst je bezpochyby Český Krumlov. Tento městský skvost je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a procházet jeho úzkými uličkami je jako cestovat časem. Nepřehlédněte nádherný zámek s rozsáhlými zahradami, který dominuje celému městu. Další historický perlou je Hluboká nad Vltavou, jejíž zámek považuji za jeden z nejkrásnějších v celé České republice. Inspirace pro jeho přestavbu v 19. století byla hrad Windsor ve Velké Británii, což je na první pohled patrné. Kromě velkolepých zámků stojí za zmínku rovněž středověké město Tábor, jehož historie je úzce spjata s husitskými válkami.

Přírodní krásy Jižních Čech

Co by to bylo za návštěvu Jižních Čech bez prozkoumání jejich přírody? Národní park Šumava, který je často označován jako 'zelené srdce Evropy', nabízí nepřeberné množství turistických tras, cyklostezek a nezapomenutelných výhledů. Ojejí divoké přírodě svědčí i fakt, že zde můžete narazit na vzácné druhy zvířat, jako jsou vydra říční, orel mořský nebo rys ostrovid. Kromě Šumavy stojí za návštěvu rovněž Třeboňsko s jeho rozsáhlými rybníky a romantickými zákoutími, ideální pro pěší i cyklistické výlety. Nezapomeňte navštívit i Zlatou Korunu, Lipno nebo Rožmberskou oboru.

Gastronomie a tradice

Jižní Čechy jsou známé svými gastronomickými specialitami. Zdejší kuchyně je bohatá na ryby, zejména kapry, které jsou tradičním vánočním jídlem. V Třeboni a okolí se můžete setkat s řadou restaurací, které servírují ryby z místních rybníků na mnoho způsobů. Nevynechejte také možnost ochutnat originální Budějovické pivo v Českých Budějovicích, kde se nachází i proslulý pivovar Budvar. Místní cukrárny pak nabízejí širokou škálu sladkostí, včetně tradičních českých koláčů a buchet. Pokud vás zajímají lidové tradice a řemesla, stojí za to navštívit například vesnici Holašovice, která je rovněž na seznamu UNESCO.

Aktivity a zážitky

Jižní Čechy nejsou jen o klidném odpočinku, ale také o aktivních zážitcích. Vyzkoušejte si sjíždění řeky Vltavy na kánoi nebo raftu, což je báječný způsob, jak prozkoumat krásy regionu z vody. Pro ty, kteří upřednostňují kola, oblast nabízí celou řadu cyklostezek, které procházejí překrásnou krajinou. Milovníci adrenalinových sportů si mohou užít treking, horolezectví nebo paragliding v okolí Lipna. V zimě pak Šumava poskytuje vynikající podmínky pro běžkaře a lyžaře. A pro rodiny s dětmi? Doporučuji Aquapark v Hluboké nad Vltavou nebo jízdu historickým parním vlakem mezi Volary a Novou Pečí.

Tipy na ubytování

K dobrému zážitku z cestování patří i příjemné ubytování. Jižní Čechy nabízejí širokou škálu možností od luxusních hotelů až po útulné penziony či chaty v přírodě. Pro skutečně nezapomenutelný pobyt doporučuji zůstat na některém ze zámků, které byly přeměněny na hotely. Pro milovníky přírody jsou pak ideální možností kempy nebo chatky u vody, kde si můžete vychutnat pohodové večery pod hvězdnou oblohou. Nezapomeňte včas rezervovat, protože v hlavní sezóně bývá v Jižních Čechách plno.

Post-Comment