Plzeňský kraj je bohatý na kulturní, historické a přírodní poklady, které lákají nejen místní obyvatele, ale i turisty z daleka. Ať už máte zájem o historii, přírodu, kulturu nebo gastronomii, Plzeňský kraj má co nabídnout. V následujících odstavcích vás seznámím s některými z nejlepších míst, která byste při svých výletech neměli minout.

Historické památky

Plzeňský kraj je pokladnicí historických památek, které vám umožní nahlédnout do minulosti tohoto regionu. Jedním z nejvýznamnějších míst je katedrála svatého Bartoloměje v Plzni. Tato gotická stavba, jejíž počátky sahají do konce 13. století, je nejen dominantou města, ale i svědkem bohaté historie celé oblasti. Věž katedrály, která je nejvyšší kostelní věží v Česku, nabízí úchvatný výhled na celé město a okolní krajinu.

Nedaleko Plzně, ve městě Klatovy, najdete katakomby - podzemní prostory, kde byly uloženy mumifikované ostatky jezuitských mnichů. Tyto katakomby jsou jedním z mála míst v Evropě, kde můžete vidět takovou historickou a architektonickou zvláštnost. Expozice detailně přibližuje život a působení jezuitů v regionu a poskytuje neopakovatelný zážitek.

Nesmíme opomenout hrad Rabí, který patří k největším a nejlépe dochovaným hradům v Česku. Leží na strategickém místě blízko řeky Otavy a jeho mohutné hradby a věže vyprávějí příběhy o středověkých bojích. Podle pověsti zde husitský vojevůdce Jan Žižka přišel o své druhé oko. Navštívíte-li tento hrad, budete ohromeni nejen jeho velikostí, ale i nádherným výhledem na krajinu Šumavy.

Pro milovníky zámků je zde zámek Kozel, jemný příklad klasicistní architektury obklopený malebným parkem. Zámek sloužil jako lovecké sídlo a dnes nabízí prohlídky nádherně zařízených interiérů. Kromě historie se můžete těšit i na relaxační procházky v zámeckém parku, který je protkán pěšinkami, vedoucími k jezírkům a pavilonům.

V Domažlicích se určitě podívejte na Chodský hrad, kde sídlí muzeum přibližující dějiny města a regionu Chodsko. Hrad je spojován s pověstmi o legendárních Chodech, kteří střežili hranice českého království. Expozice hradu vám poodhalí nejen historii, ale i zvyky a tradice tohoto jedinečného místa v Plzeňském kraji.

„Plzeňský kraj je místem, kde se historie setkává s přítomností, a nabízí tak návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.“ - Jan Novák, historik

Zajímavým cílem je také zámek Manětín, proslulý svou barokní architekturou a krásnými freskami. Tento zámek je často nazýván perlou baroka díky své unikátní výzdobě a malovaným stropům. Prohlídka zámku zahrnuje také návštěvu zámeckého parku, kde si můžete vychutnat klid a krásu přírody.

Navštívíte-li Plzeňský kraj, určitě nevynechejte tato historická místa. Každé z nich nese v sobě kus historie a atmosféru doby, která je nesmazatelně zapsána do jejich zdí a prostor. Tato místa nejen obohatí vaše znalosti o regionu, ale také nabídnou neopakovatelné zážitky, které si budete pamatovat dlouho.

Příroda a outdoorová zábava

Příroda a outdoorová zábava

Plzeňský kraj je rájem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Kraj je posetý lesy, kopci a řekami, které nabízejí nespočet možností pro turistiku, cyklistiku, horolezectví a další sporty pod širým nebem. Pokud hledáte místo, kde si můžete odpočinout a zároveň se věnovat aktivnímu odpočinku, určitě byste neměli vynechat národní park Šumava. Rozkládá se na jihozápadě kraje a nabízí jedinečné přírodní scenérie, husté lesy, klidná jezera a malebné horské louky. Je to ideální místo pro pěší turistiku a cyklistiku. Jednou z hlavních atrakcí je pramen Vltavy, odkud můžete pokračovat po značených turistických trasách a objevovat krásu okolní přírody.

Cyklostezky v Plzeňském kraji jsou velmi dobře značené a nabízejí různé úrovně náročnosti. Můžete se projet po stezkách vedoucích kolem řeky Berounky, která protéká Plzní. Berounka je také ideálním místem pro vodácké výlety. Možná se vám zalíbí i další řeky v kraji, jako jsou Úhlava či Radbuza. Pokud jste milovníky rybaření, najdete tady spoustu klidných míst, kde můžete s prutem relaxovat.

Vyhledáváte-li adrenalinové zážitky, navštivte biatlonový areál v Zadově. Zde si můžete vyzkoušet jízdu v terénu na kole nebo na lyžích v zimě. Z Adrenalin parku si představte také lanové centrum v Sušici, kde na vás čekají různě náročné trasy ve výšce a další atrakce jako jsou obří houpačka a zip line.

Když už mluvíme o horolezectví, musíme zmínit oblast Kozelka u Nečtin. Tato oblast je domovem několika skalních útvarů, které jsou oblíbené mezi horolezci. Najdete zde překrásné výhledy na celý kraj. Navíc, pokud rádi pozorujete přírodu, určitě si vezměte dalekohled a podívejte se po místních dravcích a sovách.

Profesorka Jana Nováková z Plzeňského univerzitního biologického ústavu říká, „Plzeňský kraj je jedinečný svou rozmanitostí přírodních krás. Nabízí unikátní kombinaci lesů, vodních ploch a horských oblastí, což ho činí ideálním místem pro ekologické studium a rekreaci.“

Jezero Laka je dalším skvělým místem k návštěvě. Leží na Šumavě a je nejvýše položeným ledovcovým jezerem v České republice. Okolí jezera je jako stvořené pro pěší túry a pikniky. Nedaleko jezera se nachází Naučná stezka Povydří, která vede kolem řeky Vydry a nabízí nádherné scenérie a informační tabule, kde se dozvíte víc o místní fauně a flóře.

V zimě se Plzeňský kraj mění na ráj pro milovníky zimních sportů. Lyžařská střediska jako je Špičák nebo Kašperské Hory nabízejí skvělé podmínky pro sjezdové lyžování, běžkování a snowboarding. Zatímco v letním období tato střediska přitahují návštěvníky hlavně kvůli turistice a cyklistice.

Ať už je vaším cílem relaxace nebo aktivní odpočinek, Plzeňský kraj nabízí mnoho možností, jak si užít krásy přírody plnými doušky. Stačí si vybrat ten správný cíl a vyrazit na cestu za dobrodružstvím.

Kulturní zážitky

Kulturní zážitky

Plzeňský kraj je bohatý na kulturní zážitky, které nadchnou nejen milovníky umění, ale i ty, kteří chtějí poznat historii a tradice regionu. Už jen samotné město Plzeň nabízí nezměrné kulturní bohatství. Plzeňské historické centrum s náměstím Republiky a gotickou katedrálou sv. Bartoloměje je skvělým místem k procházkám a objevování místních památek. Navštivte plzeňské podzemí, které je jedním z největších historických podzemí v České republice.

Nezapomeňte také na proslulý Plzeňský pivovar, kde se můžete zúčastnit prohlídky a ochutnávky slavného piva. Pilsner Urquell je značka, kterou zná celý svět, a návštěva pivovaru vám umožní nahlédnout do procesu výroby tohoto ikonického nápoje. Pro milovníky divadelních představení je tu Velké divadlo Josefa Kajetána Tyla, které uvádí opery, balety i činohru a nabízí pestrý repertoár po celý rok.

Není možné vynechat také Mezinárodní filmový festival JUNIORFEST, který se koná každoročně jak v Plzni, tak v jiných městech Plzeňského kraje. Tento festival je zaměřen nejen na dětské a mládežnické filmy, ale i na širší veřejnost. Přivádí do regionu filmaře a nadšence z celého světa, čímž Plzeňský kraj získává na kulturní mapě významné místo. Pokud máte rádi živou hudbu, pak si určitě nenechte ujít Festival na jedné lodi, který nabízí jedinečný zážitek z koncertů přímo na hladině řeky.

Plzeňský kraj je také domovem mnoha tradičních místních festivalů a slavností. Mezi oblíbené patří například Chodské slavnosti, které se konají v Domažlicích. Tato tradice sahá až do 19. století a přináší do regionu pestrý mix folkloru, hudby, tance a řemesel. Tyto slavnosti vás doslova přesunou do jiného času, kde můžete zažít původní české tradice na vlastní kůži.

Vzdělávací kulturní zážitky nesmíme opomenout. Plzeňský kraj má skvělá muzea, jako je Techmania Science Center, které je ideální pro celou rodinu. Zde můžete interaktivně prozkoumat svět vědy a techniky. Dalším významným muzeem je Západočeské muzeum v Plzni, které nabízí rozsáhlé sbírky od archeologie, přes umění až po historii regionu.

Pokud jste milovníky umění, zavítejte do Galerie města Plzně, která pravidelně hostí výstavy současného umění. Pro ty, kteří mají rádi více tradiční umění, jsou tu výstavy v Masných krámech – v bývalém masném trhu, kde teď najdete jedinečné expozice. Plzeňský kraj má opravdu co nabídnout a každý si zde najde to své.

Místní speciality a gastronomie

Místní speciality a gastronomie

Plzeňský kraj je proslulý nejen svými historickými památkami a přírodními krásami, ale také výtečnou gastronomií, kterou by žádný návštěvník neměl opomenout. Region je známý svou bohatou kulinářskou tradicí, která sahá hluboko do minulosti. Co byste neměli minout při své návštěvě Plzeňského kraje?

Na prvním místě je třeba zmínit slavné plzeňské pivo. Pivovarnictví má v Plzni dlouhou historii, která sahá až do roku 1842, kdy zde byl poprvé uvařen slavný Pilsner Urquell. Návštěva pivovaru je nezapomenutelným zážitkem, kde nejen ochutnáte pivo přímo z tanku, ale také se dozvíte vše o procesu výroby. Jak říká ředitel pivovaru, "

Naše pivo je symbolem českého pivovarnictví a je světově proslulé svou jedinečnou chutí.
"

K Plzeňskému kraji neodmyslitelně patří i další kulinářské speciality. Mezi tradiční pokrmy se řadí Chodské koláče – lahodné kynuté buchty s mákem, tvarohem nebo povidly, zdobené mandlemi a rozinkami. Při návštěvě Chodska byste je prostě neměli minout. Stejně tak není možné nezmínit Selský guláš, který je v tomto regionu připravován často na základě rodinných receptů a různých variací koření a příloh.

Pamatujte si také na plzeňský chléb, který je vynikající svojí křupavou kůrkou a voňavou střídou. Lokální pekárny často nabízejí tradiční receptury, které se předávají z generace na generaci. Tento chléb je nejlepší čerstvý s máslem a bylinkami nebo jako základ pro vydatnou svačinu.

Navštívit byste měli i lokální trhy, kde najdete čerstvé produkty přímo od místních farmářů. Plzeňský kraj se pyšní kvalitními surovinami, mezi které patří čerstvá zelenina, ovoce, sýry a další mléčné výrobky. Tyto suroviny můžete ochutnat na mezinárodně známých trzích jako jsou Regionální trhy v Plzni.

Pokud máte chuť na něco sladkého, vyzkoušejte plzeňské medové dorty, které jsou typické svou jemnou chutí a dokonale hladkou strukturou. Tento dezert má svůj původ v místních cukrářských dílnách a stal se velmi oblíbeným po celé České republice. Skvěle se hodí ke kávě nebo jako sladká tečka po vydatném obědě.

Post-Comment