Jeseníky jsou ideálním místem pro ty, kdo milují aktivní odpočinek a přírodu. Tato malebná oblast v severní části Moravy nabízí nepřeberné množství výletů, které nadchnou každého turistu.

Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů je Praděd, nejvyšší vrchol Moravy. Procházet se po jeho hřebenu je jako přecházet střechu světa. Příchod k rozhledně na vrcholu je odměněn ohromujícím výhledem, který sahá až do Polska.

Karlova Studánka je známá svými lázněmi a okouzlující architekturou. Vydejte se na procházku po místních pramenech nebo se relaxujte v lázeňských zařízeních. Toto město má úžasnou atmosféru, která navodí pocit klidu a pohody.

Vodní nádrž Dlouhé Stráně představuje technický zázrak i přírodní krásu. Vydejte se na vyhlídkovou cestu, která vám nabízí pohled na divokou přírodu, a poté navštivte nádrž, kde se dozvíte více o její fascinující historii.

Rejvíz je největší přírodní rezervace v Jeseníkách. Je známá svými rašeliništi a kouzelným mechem obrostlými jezírky. Procházka po dřevěných lávkách vás zavede do tichých koutů, kde pocítíte pravou sílu přírody.

Probíhání kolem Pradědu

Praděd, nejvyšší hora Moravy, se tyčí majestátně ve výšce 1 491 metrů nad mořem. Turistické túry kolem tohoto vrcholu jsou nezapomenutelným zážitkem. Nejznámější trasa začíná v obci Ovčárna a vede až na samotný vrchol Pradědu. Tento výlet je ideální pro sezónní turisty i zkušené horolezce, kteří hledají kvalitní zážitek v přírodě.

Cesta začíná mírným stoupáním lesem, kde si můžete vychutnat čerstvý vzduch a zpěv ptáků. Lesní úsek postupně přechází ve vysokohorskou krajinu s nádhernými výhledy. Po cestě narazíte na několik odpočinkových míst, kde můžete dobít energii a vychutnat si občerstvení. Pokud máte štěstí, můžete zahlédnout i některá místní zvířata, například srnky nebo lišky.

Na hřebenové cestě se ocitnete téměř na střeše světa. Pohledy na rozlehlá panorama Krkonoš a Nízkého Jeseníku jsou skutečně dechberoucí. Každý krok zde přináší nové a nové scenérie, které se vám zapíší hluboko do paměti. Silueta Pradědu s ikonickou rozhlednou se objevuje na obzoru, dodávající výletu pocit dobrodružství a odhodlání dosáhnout cíle.

Při výstupu na samotný vrchol se můžete zastavit u několika informačních tabulí, které poskytují zajímavé údaje o místní fauně a flóře. Praděd je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, které jinde nenajdete. Vrcholu s rozhlednou je dosaženo po asi dvou až třech hodinách turistiky, v závislosti na vašem tempu.

"Výlet na Praděd je jako cesta do jiného světa. Každá návštěva mi připomíná, jak nádherná může být příroda." - Eva Novotná, turistka z Brna

Když konečně stanete na vrcholu Pradědu, odmění vás panoramatický výhled, který bere dech. Rozhledna nabízí pohled na celé Jeseníky, ale i do Polska. Samotná rozhledna je fascinujícím technickým dílem, které stojí za prozkoumání. Nezapomeňte se zde vyfotografovat a odpočinout si před cestou zpět.

Závěrečný úsek trasy je už jen sladkou tečkou. Klesání zpět do údolí je mnohem jednodušší, avšak stejně nádherné. Teplé sluníčko vás bude provázet, a vy si budete přehrávat všechny nádherné okamžiky z tohoto jedinečného výletu. Druhý den se klidně můžete vydat prozkoumat další kouzla Jeseníků, například kouzelnou Karlovu Studánku nebo přírodní rezervaci Rejvíz. Jeseníky mají co nabídnout každý den, tak neváhejte a vydejte se na cestu!

Lázeňské město Karlova Studánka

Lázeňské město Karlova Studánka

Karlova Studánka je právem nazývána perlou mezi českými lázeňskými městy. Nachází se v prostředí čisté přírody Jeseníků, kde se cítíte jako v pohádce. Město, obklopené hustými lesy, je známé svou léčivou atmosférou a prameny s minerální vodou.

Karlova Studánka má dlouhou historii, sahající až do roku 1785. Její zakladatelé chtěli vytvořit místo, kde by se lidé mohli léčit přírodními prostředky. Dnes město nabízí širokou škálu lázeňských procedur včetně vodoléčby, masáží a inhalací. Využívá se především minerální voda s vysokým obsahem oxidu uhličitého a nízkou teplotou.

Nejen lázeňské procedury, ale i přírodní krásy lákají návštěvníky. Karlova Studánka je ideálním výchozím bodem pro vycházky do okolí. Nedaleká naučná stezka Bílá Opava vede podél stejnojmenné horské bystřiny a odhalí vám kouzla vodopádů a skalních útvarů.

„Karlova Studánka je místo, kde se zastavil čas. Je ideální pro obnovení tělesných i duševních sil,“ říká známý český lékař MUDr. Jan Novotný.

Město se pyšní krásnými empírovými a klasicistními budovami. Nejznámější z nich je lázeňský dům Slezský dům, který byl postaven v roce 1820. Dnes je Slezský dům součástí lázeňského komplexu a nabízí komfortní ubytování pro hosty.

Pro milovníky aktivního odpočinku jsou zde připraveny cyklotrasy a stezky pro pěší turistiku. V zimě pak lyžařské tratě a běžecké stopy v okolí města lákají na zimní sporty. V Karlově Studánce si každý najde to pravé, ať už hledáte klid a odpočinek nebo aktivní zábavu.

Vodní nádrž Dlouhé Stráně

Vodní nádrž Dlouhé Stráně

Vodní nádrž Dlouhé Stráně je jedním z nejčastěji navštěvovaných míst v Jeseníkách. Tato vodní elektrárna nacházející se ve výšce 1350 metrů nad mořem je jedinečným a technicky náročným dílem, které se stalo symbolem českého inženýrství. Hlavním důvodem je její speciální konstrukce s horní a dolní nádrží, které spolupracují a vytváří fascinující pohled.

Když přijedete k vodní nádrži Dlouhé Stráně, první věc, která vás nadchne, je okouzlující přírodní prostředí. Vodní nádrž je umístěna vysoko v horách obklopena hustými lesy a malebnými výhledy na vrcholky Jeseníků. Pro turisty je k dispozici několik turistických stezek, které vedou k horní nádrži. Toto místo je také oblíbené mezi cyklisty, kteří oceňují náročnější výšlap k horní nádrži.

Podle Českých energetických novin: "Vodní elektrárna Dlouhé Stráně je jedním z technologických zázraků moderního Česka a stala se populárním turistickým cílem pro ty, kdo chtějí objevovat nejen krásy přírody, ale i inovativní technologie."
Kromě pěší turistiky můžete také využít lanovku, která vás pohodlně dopraví na vrchol, kde se nachází turistická chata. Odtud můžete pokračovat na výlety po okolních hřebenech a užít si nádherný výhled do okolí. Pouhých pár kroků od horní nádrže začínají ty nejkrasnější stezky vedoucí do nitra Jeseníků.

Samotná nádrž má objem přes 2,7 milionů kubických metrů vody, což ji činí jednou z největších svého druhu. Návštěva elektrárny nabízí také unikátní pohled na způsob, jakým funguje vodní energie. Elektrárna dokáže v případě potřeby okamžitě dodat do sítě desítky megawattů elektrické energie, což je fascinující ukázka moderní technologie v akci.

Pokud máte rádi techniku a přírodu, Dlouhé Stráně určitě uspokojí vaše zájmy. Je jedinečnou kombinací přírodních krás a lidského umu. Pro mnoho lidí je to i možnost relaxace a získání nových sil v překrásné přírodě Jeseníků. Nezapomeňte si při návštěvě přibalit dostatek pití a pevnou obuv, protože celodenní výlet ve vysokohorském terénu může být náročný. Ale odměna za vaši námahu bude stát za to.

Přírodní rezervace Rejvíz

Přírodní rezervace Rejvíz

Přírodní rezervace Rejvíz je jedno z nejmalebnějších a zároveň nejzajímavějších míst v Jeseníkách. Nachází se v nadmořské výšce okolo 750 až 800 metrů a je největší rašeliniště na Moravě. Tato rezervace je proslulá svými hustými lesy, rozsáhlými rašeliništi a nádhernými mechy pokrytými jezírky. V srdci rezervace se nachází známé Velké mechové jezírko a Malé mechové jezírko, jejichž vody mají okouzlující tmavě hnědou barvu díky přítomnosti rašeliny.

Procházka po dřevěných chodníčcích, které vedou přes celou rezervaci, je jedinečným zážitkem. Stezky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, jelikož nejsou příliš náročné. Celou cestu vás obklopují tiché lesy a zvuky přírody, které vás přenesou do úplně jiného světa. Při každém kroku cítíte, jak se zvolna přibližujete k pravé divočině.

Podle pověstí je Rejvíz domovem tajemných bytostí. Místní starousedlíci vyprávějí příběhy o skřítcích a záhadných světýlkách, která se zjevují nad jezírky. Ať už těmto legendám věříte, nebo ne, přemýšlejte o nich při své procházce a dovolte své fantazii na chvíli uletět.

Fauna a flóra

Rejvíz je známý svou bohatou biologickou rozmanitostí. V rezervaci lze najít vzácné druhy rostlin, které se objevují pouze na rašeliništích. Mezi nejznámější patří masožravá rosnatka okrouhlolistá a různé druhy rašeliníků. Tyto rostliny se skvěle přizpůsobily životu v těchto specifických podmínkách a jejich pozorování je fascinující.

Rezervace je také domovem mnoha ptáků, kteří zde nacházejí útočiště. Při troše štěstí můžete zahlédnout nejen běžné lesní druhy, ale i vzácnější exempláře. Místní ptactvo zahrnuje například čápa černého nebo orla křížlatého. Ticho a klid Rejvízu vytvářejí ideální podmínky pro jejich pozorování.

„Rejvíz je skutečným pokladem naší přírody. Jeho krása a klid vás naprosto pohltí a darují vám nezapomenutelné zážitky,“ říká botanik Jan Novák.

Právě tyto jedinečné rysy dělají z Rejvízu místo, které každý milovník přírody musí navštívit. Bez ohledu na roční období je rezervace vždy plná života a nabízí nové zajímavé pohledy. Přijeďte a prozkoumejte toto úžasné místo na vlastní oči. Věřte, že budete nadšeni a možná se sem budete chtít vracet stále znovu.

Post-Comment