Hledáte inspiraci, kam se vydat na jednodenní výlet do přírody? Východní Čechy nabízejí mnoho krásných míst a scenérií, které čekají na objevení. Ať už jste nadšený turista, nebo si chcete prostě jen užít poklidné odpoledne v přírodě, zde najdete něco pro každého.

V následujícím článku vám představíme některé z nejlepších tipů na výlety. Těšte se na krásné národní parky, magické skalní útvary, a klidné procházky podél řek a rybníků. Připravte si pohodlnou obuv, trochu občerstvení a objevte s námi, co Východní Čechy nabízejí!

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park, známý také jako KRNAP, je jedním z nejstarších českých národních parků, byl založen už v roce 1963. Tento park se rozkládá na území Krkonoš, což jsou nejvyšší hory České republiky s vrcholem Sněžky, která dosahuje výšky 1603 metrů. Krkonoše lákají návštěvníky svou unikátní přírodou, rozmanitou flórou i faunou a také možnostmi turistiky a rekreačních aktivit.

V parku najdete turistické trasy různé náročnosti, takže si můžete vybrat dle svých schopností. Jednou z nejpopulárnějších tras je cesta na Sněžku. Na vrchol se můžete dostat lanovkou z Pece pod Sněžkou nebo si tu cestu vychutnat pěšky. Samotný výstup na Sněžku nabízí nádherné výhledy a stojí za to si udělat čas na několik zastávek, kde se můžete pokochat přírodou a udělat krásné fotografie.

Dalším zajímavým místem je Vodopád Mumlavy, který je snadno dostupný pěšky z Harrachova. Tento vodopád je nejen krásný na pohled, ale v letních měsících poskytuje příjemné osvěžení. Pro ty, kteří mají rádi klidnější procházky, je tu mnoho menších tras, které vedou skrze malebná údolí, kolem horských bystřin a romantických horských chalup.

„Krkonošský národní park je vzácným pokladem nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. Jeho ochrana je prioritou,“ uvedl přírodovědec Jan Havelka.

Krkonošský národní park je také domovem mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a zvířat. Mezi nejznámější patří například kamzík horský nebo kriticky ohrožená rostlina endemitní černucha rolní. Je důležité, aby návštěvníci respektovali přírodu a chovali se k ní s úctou. Proto jsou některé oblasti přístupné pouze po vyznačených stezkách.

Pokud se rozhodnete navštívit Krkonošský národní park, doporučujeme se důkladně připravit. Mějte na paměti, že počasí v horách může být nepředvídatelné, takže se vyplatí sledovat předpověď a vybavit se odpovídajícím oblečením. Také nezapomeňte na dostatečné zásoby vody a občerstvení.

Pro ty, kteří mají rádi aktivní odpočinek, jsou v Krkonošském národním parku k dispozici i cyklotrasy a v zimním období lyžařské trasy a sjezdovky. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, Krkonoše vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a krásné přírodní scenérie.

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály patří k nejnavštěvovanějším přírodním lokalitám ve Východních Čechách. Tento unikátní skalní komplex se nachází v CHKO Broumovsko a je známý především svými dramatickými vápencovými útvary, které vytvářejí labyrint plný tajuplných zákoutí, skalních věží a soutěsek. Pro milovníky turistiky a přírody je toto místo doslova rájem, kde můžete strávit celý den objevováním nádherné krajiny.

Nejlepší způsob, jak poznat Adršpašsko-teplické skály, je projít se po značených turistických trasách. K nejpopulárnějším patří okružní stezka Adršpašskými skalami, která vás zavede k výrazným útvarům jako je Milenci, Starostová a Starosta, a také ke dvěma krásným jezírkům. Na trase se určitě nezapomeňte zastavit u Malého a Velkého vodopádu, které dodávají místu kouzlo pohádkové atmosféry.

Milan Dvořák, známý český geolog, jednou řekl: "Adršpašsko-teplické skály jsou katedrály přírody, které naskýtají fascinující pohled nejenom geologům, ale všem milovníkům přírody."

Pro dobrodružnější povahy jsou k dispozici i lezecké trasy různé obtížnosti, které vedou na vrcholky skalních věží. Adršpašsko-teplické skály jsou skutečným rájem pro horolezce, ale i pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a zároveň si užít nádherné výhledy. Před vstupem do skalního města nezapomeňte mít po ruce průvodce nebo mapu, abyste se mohli orientovat mezi jednotlivými trasami a atrakcemi.

Praktická rada: Pokud plánujete celodenní výlet, vezměte si s sebou dostatek vody a svačinu, protože v některých částech skal není možnost občerstvení přímo v terénu. V letních měsících může být skály khá frekventované, doporučujeme tedy návštěvu zahájit brzy ráno, abyste si užili klidnější atmosféru a vyhnuli se davům turistů.

Třeboňsko a jeho rybníky

Třeboňsko a jeho rybníky

Třeboňsko je region v jižních Čechách, který je známý svou sítí nádherných rybníků a malebnou krajinou. Toto místo je rájem pro milovníky přírody, cyklisty a pěší turisty. Rybníky Třeboňska jsou nejen historickým dědictvím, ale také významným přírodním skvostem, který je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

Jedním z nejznámějších rybníků je Rožmberk, který je největším rybníkem v České republice. Tento monumentální vodní dílo bylo založeno v 16. století Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan. Kromě své velikosti je Rožmberk také oblíbeným místem pro rybaření, plavání a vodní sporty.

Třeboňské rybníky jsou součástí biosférické rezervace UNESCO, což svědčí o jejich významu pro přírodu i pro kulturní dědictví. Rezervace zahrnuje nejen rybníky, ale i okolní lesy, louky a rašeliniště, které tvoří jedinečný ekosystém. Pokud máte rádi pěší turistiku, určitě si nenechte ujít vycházkovou trasu kolem rybníka Svět, která je dlouhá zhruba 12 kilometrů a poskytne vám úžasné výhledy na vodní plochy a okolní přírodu.

Pro cyklisty je Třeboňsko skutečným rájem. Region nabízí hustou síť cyklostezek, které vás provedou přes různé rybníky a malebná vesnice. Jednou z nejpopulárnějších tras je cyklostezka kolem rybníků Opatovický a Výskyt, která je vhodná pro celou rodinu. Během cesty můžete zastavit na piknik nebo si užít koupání v některém z rybníků.

Region je také známý svou bohatou historií a kulturou. Město Třeboň samo o sobě je plné historických památek, jako je zámek Třeboň, pivovar Regent nebo klášter Augustiniánů. Pokud se zajímáte o místní historii, určitě navštivte městské muzeum nebo se projděte po barokních uličkách města.

Pavel Kohout, místní přírodovědec, říká: „Třeboňsko je výjimečné nejen svou krajinou a kulturním dědictvím, ale také péčí, kterou místní obyvatelé věnují zachování tohoto úžasného ekosystému. Každý návštěvník by měl toto místo zažít alespoň jednou za život.“

Ať už se rozhodnete pro pěší túru, cyklovýlet nebo relaxaci u vody, Třeboňsko vás nezklame. Tento region nabízí něco pro každého a je ideálním místem pro rodinné výlety i romantické procházky. Připravte se na nezapomenutelné zážitky a objevte kouzlo třeboňských rybníků!

Malebná města a vesnice

Východní Čechy jsou plné malebných měst a vesnic, které si uchovávají svůj tradiční vzhled a atmosféru. Jedním z těchto pokladů je určitě město Litomyšl, známé svým renesančním zámkem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě nádherného architektonického skvostu zde najdete také Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže a další historické budovy, které vám připomenou časy minulé.

Pokud máte rádi hudbu a kulturu, určitě si nenechte ujít Litomyšlský zámek, který hostí každoroční Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Tento festival je jedním z nejvýznamnějších kulturních událostí v České republice a láká návštěvníky z celého světa. Představí se zde nejen operní pěvci, ale i symfonické orchestry a baletní soubory.

Nedaleko Litomyšle se nachází další kouzelná obec - Polička. Zde se můžete procházet po historickém jádru města, které je obehnáno středověkými hradbami. Navštivte rodný dům skladatele Bohuslava Martinů, který se zde narodil v roce 1890, a načerpejte sílu z krásných zahrad a klidné atmosféry.

Dalším tipem je městečko Nové Město nad Metují, které vás okouzlí svým zámkem a krásným náměstím s podloubím. Můžete se vydat na procházku zámeckým parkem, kde najdete nejen nádherné květiny a staré stromy, ale také pohádkové sochy a jezírka. Zastavte se na kávu nebo zmrzlinu v některé z místních kaváren a nasajte atmosféru tohoto klidného místa.

Nesmíme zapomenout ani na malebné vesničky v Orlických horách, jako je například Deštné v Orlických horách. Tato obec je skvělým výchozím bodem pro pěší turistiku i cykloturistiku. V zimních měsících se promění v oblíbené středisko pro milovníky lyžování. V létě si můžete vychutnat procházky po horských loukách a lesích, nebo se vydat na výlet k pramenům řeky Metuje.

Další vesnicí, kterou stojí za to navštívit, je Dolní Morava. Tento malý kousek ráje nabízí nejen krásnou přírodu, ale také adrenalinové zážitky na místní stezce v oblacích či bobové dráze. Pro rodiny s dětmi je zde připraveno množství her a atrakcí, které zabaví malé i velké návštěvníky.

Říční údolí a stezky

Říční údolí a stezky

Východní Čechy jsou domovem několika krásných říčních údolí, která nabízejí malebné stezky vhodné pro pěší turistiku i cyklistiku. Jedním z nejoblíbenějších je údolí řeky Orlice. Zde najdete desítky kilometrů tras lemovaných půvabnými scenériemi, šumícími lesy a kouzelnými skalními útvary.

Jedna z nejznámějších stezek je cyklotrasa podél Tiché Orlice, která je ideální pro celodenní výlet. Tato trasa vede od Letohradu až do Hradce Králové, prochází historickými městy, útulnými vesničkami a nádhernými přírodními zákoutími. Pokud máte rádi cyklistiku, tato trasa vám nabídne nejen příjemnou projížďku, ale i mnoho zajímavých zastavení, jako jsou středověké zámky či staré mlýny.

Pěší turisté si jistě užijí stezky v údolí řeky Metuje. Tento malebný region nabízí trasy různé obtížnosti, které vás dovedou k úchvatným vyhlídkám na skalní masivy a rozlehlá luční údolí. K oblíbeným trasám patří turistická cesta z Náchoda do Nového Města nad Metují, kde můžete obdivovat nejen přírodní krásy, ale i historická centra těchto měst plná architektonických skvostů.

Dalším nádherným místem pro výlet je údolí řeky Divoké Orlice. Zde můžete navštívit přírodní rezervaci Zemská brána, která je skutečným rájem pro milovníky tiché a nedotčené přírody. Stezky vedou přes husté lesy a klikaté říční břehy, kde často narazíte na místní faunu i flóru. Tato oblast je oblíbená pro svou klidnou atmosféru a dobře značené turistické trasy.

A pokud hledáte něco opravdu jedinečného, vydejte se do údolí řeky Úpy a Pepy. Tady najdete krásné stezky vedoucí přes chráněná území a unikátní flora a fauna je na každém kroku. Tato oblast je ideální pro ty, kteří hledají klid a chtějí se přiblížit k přírodě. Populární je turistická trasa z Mladá Boleslav až do Dobrovice. Místní tip: nezapomeňte si vzít s sebou dalekohled pro pozorování ptáků.

Pro milovníky historie doporučujeme trasu podél řeky Doubravy, kde najdete mnoho historických památek a muzejí, například starobylé hrady a zámky. Dokonce, v této oblasti se nachází i několik archeologických nalezišť, která vás přenesou do historie. Každý, kdo se zajímá o minulost, bude okouzlen kouzelnými výlety podél Doubravy.

Východní Čechy, ať už to jsou říční údolí, nebo stezky, nabízejí nepřeberné množství možností. Nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro dobrodruhy toužící po větších výzvách. Objevte krásy této oblasti a užijte si nezapomenutelný den v přírodě.

Tipy na pohodové procvičení

Východní Čechy nejsou jen o krásných krajinách, ale také o možnostech, jak si užít lehké a příjemné procvičení v přírodě. Tímto způsobem nejen obdivujete scénické výhledy, ale také podpoříte své zdraví jemnou fyzickou aktivitou.

Jedním z nejlepších míst pro klidné procházky je oblast Třeboňska. Tato lokalita je známá svými rozsáhlými rybníky a přírodními rezervacemi. Procházka kolem rybníka Svět je ideální pro rodiny s dětmi, protože stezka je dobře udržovaná a není náročná. Na trase narazíte na labutě a kachny, což přidává kouzlo celé procházce. Navíc se můžete zastavit v některé z místních rybářských restaurací a pochutnat si na čerstvé rybě.

Nedaleko města Ústí nad Orlicí se nachází krásné údolí řeky Orlice. Tato oblast je rajem pro cyklisty a pěší turisty. Cyklostezka vedoucí podél řeky je rovná a dobře značená, takže je ideální i pro začátečníky. Během výletu můžete obdivovat zámky, staré mlýny a přírodní rezervace, které lemují trasu. Jestli jste milovníci přírody, oceníte krásné lesní cesty a klidný tok řeky.

Pro milovníky nordic walkingu má Východní Čechy také co nabídnout. V okolí města Náchod naleznete mnoho tras vhodných pro tento druh sportu. Jednou z nejpopulárnějších je trasa vedoucí okolo Pevnosti Josefov. Tato pevnost je jedním z nejvýznamnějších historických památek v regionu a nabídne vám nejen aktivní odpočinek, ale i zajímavou prohlídku.

Pokud preferujete jógu, můžete navštívit některé z otevřených ploch v Hradci Králové. Jógové parky nabízejí krásné prostředí pro cvičení a relaxaci. Město také často pořádá venkovní jóga sezení během letních měsíců. Spojení jógy a přírody je harmonické a ideální pro načerpání energie.

Nakonec stojí za zmínku také běžecké trasy v oblasti Krkonošského národního parku. Tamní trasy jsou dobře značené a nabízí různé úrovně náročnosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený běžec, najdete tu cestu, která vám bude vyhovovat. Některé trasy vedou kolem krásných jezer a vodopádů, což dělá běhání mnohem příjemnějším.

"Procházky a lehké procvičení v přírodě přináší nejen radost, ale i zlepšení psychického a fyzického zdraví," říká odborník na výživu a sport, Jakub Vrána.

Jak vidíte, Východní Čechy nabízejí mnoho příležitostí, jak si užít pohodové procvičení v krásném prostředí. Nezapomeňte si vzít pohodlné oblečení, dostatek vody a nezbytnosti, které vám Den v přírodě zpříjemní. Ať už jste nadšený turista, běžec nebo jen hledáte klidnou procházku, region má co nabídnout každému.

Post-Comment