Úvod do světa mototuristiky

Milovat rychlost, vůni benzínu a hladký beton pod koly – to je jen zlomek toho, co definuje skutečného motorkáře. Mototuristika mé srdce uchvátila dávno, a tak se dlouhé hodiny na sedle staly mou druhou přirozeností. A jaké trasy si pro sebe vybírají čeští motorkáři? Pojďme společně prozkoumat silnice, které naše země nabízí, ať už jímáte opatrněji stupačky nebo si přejete „nakládat“ v každé zatáčce.

Český ráj – křižovatka pro motorkáře

Český ráj to je místo, které nabízí úchvatné scenerie a rozmanité trasy s výborným povrchem. Propletenec zatáček, který tam najdete, vás provede kolem hradů, zřícenin a malebných vesniček. Ale bacha, turistů je tu jak na Vánoce, tak raději vyrazte brzy ráno, abyste si zatáčky mohli užít bez překážek. Zpříjemníte si jízdu i kvalitním občerstvením v lokálních hostincích.

Srdce Šumavy na dosah

Když žijete jako já, v Českém Krumlově, Šumava je doslova za rohem. Tady těsně u hranic s Německem a Rakouskem si motorkáři mohou přijít na své v podobě úzkých silnic, lesních masivů a samozřejmě, nádherné přírody. Nenechte si ujít Černé a Čertovo jezero a rozhodně stojí za to zkusit i trochu toho off-roadu, pokud vaše mašina umí slalom mezi stromy.

Po stopách historie: trasy v okolí Karlštejna

Chcete-li spojit jízdu na motorce s poznáváním, vytříbenou trasu nabízí okolí hradu Karlštejn. Spletité cesty středních Čech umožňují svižnou jízdu a při tom se dostanete k památkám jako jsou Karlštejn nebo třeba Koněpruské jeskyně, kam můžete motorce dopřát přestávku. A je to tu jako z pohádky, takže zastavka pro fotku je povinnost!

Jeseníky – výzva pro smělé

A pokud máte v oblibě horské výšlavy a nebojíte se strmějších klesání, Jeseníky vám nabídnout gurmánskou zkušenost plnou serpentin. Některé úseky jsou sice pořádný netopýr, ale výhledy z horských sedel a nezapomenutelné gastronomické zážitky v místních restauracích za to všechno stojí. Navíc tu máte šanci zažít to pravé české venkovské kouzlo.

Slapy – ideální výlet na celý den

Pro ty, co mají Prahu na dosah ruky a chtějí si z ní odpočinout na motorce, představuje trasa kolem Slapské přehrady ideální jednodenní escapádu. Hlavní atrakcí zde zůstává samotná vodní nádrž, ale cesty kolem jsou jako stvořené pro milovníky plynulé jízdy. A když se tu rozhodnete i přespat, kempy a penziony jsou vybavené přesně pro potřeby nás dvoukolových dobrodruhů.

Moravský kras – nejen jeskyně, ale i luxusní silnice

Výlet do Moravského krasu působí skoro jako jízda v zahraničí. Rozmanitost terénu tu představuje skvělou zkoušku pro každého řidiče a jeskynní systémy jako je Punkva nebo Macocha jsou prodyšnými zastávkami na cestě. Neopomenutelná je i pro motorkáře specifická atmosféra Blanska a okolí. Na silnicích tady často potkáte souputníky na dvou kolech, tak připravte kamarádské pokynutí rukou!

Adršpach – kde si zatáčky říkají pane

Adršpašské skály a okolí jsou známé svoji skalní architekturou, která někdy motorkáře vede až k pocitu, jako by jeli na jiném světě. Tratě zde vás zavedou od Broumovského výběžku až k nejzajímavějším skalním městem, které jako by byly stvořeny pro dynamickou a pohlcující jízdu. A nezapomeňte, že zdejší krajina jeůz i dokonalým přírodním plátnem, takže fotoaparát v brašně musí být!

Bouchnutí do volantu a závěr

Jízda na motorce je jako tance s větrem; musíte být ve správném rytmu. Věřím, že ať už vyrazíte k moři nebo na horu, na těchto místech najdete ten pravý 'groove'. Možná jsem vás inspirovala k zatáčce mimo všeobecné trasy, nebo jen k prohloubení svého repertoáru výletů. Tak tedy tesat odbočky do mapy a nezapomínejte, že cesta je cíl... a když se zastavíte, dejte si kafe, vždyť to je přece motorkářský rituál!

Post-Comment