Úvod do tématu českých pohoří

Vítám vás na mé blogovací putování po českých pohořích! Dnes se zaměříme na otázku, která se možná vynoří při plánování výletů nebo zkoumání mapy České republiky: Které pohoří je co do plochy nejrozsáhlejší? Přestože se mnoho lidí domnívá, že největší bude to nejvyšší, není to úplně pravda. Pojďme tedy postupně prozkoumat ta nejrozsáhlejší pohoří a odhalit jejich tajemství.

Pojetí pojmu 'plocha pohoří'

Předtím, než se pustíme do hledání největšího pohoří, je dobré si vysvětlit, co to vlastně plocha pohoří znamená. Jedná se o rozlohu území, kterou dané pohoří zabírá, což nemusí být nutně spojeno s výškou hor. Součástí této plochy mohou být i údolí, planiny a jiné formy terénu, které patří k tomuto horskému masivu.

Sudety - obři na českém území

Pokud mluvíme o ploše, nesmíme zapomenout na Sudety - jeden z největších horských systémů ve střední Evropě. Tyto hory zahrnují Krkonoše, Jeseníky a další přilehlé menší celky, a dohromady tvoří úctyhodnou plochu, která se rozprostírá na obrovském území.

Sumavaní pohádkové království

Nádherné hory Šumava, které se táhnou podél jihozápadní hranice České republiky, jsou známé svým rozsáhlým lesem a nekonečnými krajinnými pohledy. Ačkoli nejsou výškově tolik impozantní jako některé jiné české pohoří, rozlohou určitě nezaostávají.

Český ráj srdcem romantika

Po plošně větších pohořích jako jsou Sudety či Šumava přichází na řadu Český ráj. Známý svými skalními městy a zříceninami hradů, které přitahují návštěvníky z celého světa. Jeho rozloha sice není gigantická, ale jeho skutečný rozměr tkví v kráse a charakteru krajiny.

Krkonoše - báječné přírodní divadlo

I když Krkonoše nejsou plošně tak obrovské jako Sudety, jejich oblíbenost a množství návštěvníků rozhodně neklesají. Je to místo plné legend a bájí, domov nejhospodařejšího ducha hor, Krakonoše, který tu prý stále bdí nad klidem a pořádkem.

Orlické hory - na hranici s Poláčkem

Orlické hory tvoří méně známou, ale neméně krásnou část naší hranice s Polskem. Jsou bohaté na vojenskou historii a půvabné horské vesničky, které se hrdě vinecelý-krajiny.html pozemí a fascinují svými příběhy o hrdinských činech i tichých odpoledních procházkách.

Jeseníky - království ticha a vysokých vrcholů

V Jeseníkách zažijete ticho jako nikde jinde. Skryté jeskyně, prameny a mechové lesy dávají tomuto místu magický nádech. Není to jen Dlouhé stráně a Praděd, které dýchají na návštěvníky svou vyšinutostí, ale celé pohoří je jedním velkým objevem pro milovníky přírody.

Co pohoří znamenají pro Česko?

Na závěr je dobré si připomenout, jaký má rozsahlé pohoří význam pro náš stát. Nejenže tvoří překrásnou přírodní kulisu a hrají klíčovou roli v turistickém ruchu, ale jsou také důležité pro ochranu biodiverzity a mnoho dalších ekosystémových služeb, které poskytují. Česká pohoří jsou naší pokladnicí a je na nás, abychom si jich vážili a chránili je.

Post-Comment