Česká republika se může pochlubit mnoha krásnými horami, které lákají turisty nejen z naší země, ale i ze zahraničí. Hory u nás nejsou jen o výškách, ale hlavně o různorodosti a přírodních krásách, které nabízejí nezapomenutelné zážitky.

Každé pohoří má svůj jedinečný charakter a variabilní možnosti pro turisty, návštěvníky i místní obyvatele. V článku se zaměříme na nejvýznamnější z nich, jako jsou Krkonoše, Šumava, Jizerské hory a další fascinující pohoří. Ponoříme se do jejich historie, současného života a především na to, co stojí za to vidět a zažít.

Krkonoše: Klenot mezi českými horami

Krkonoše, nejvyšší pohoří České republiky, se majestátně vypínají na severovýchodě země a tvoří přirozenou hranici s Polskem. Toto pohoří je domovem nejvyšší hory Česka, Sněžky, která dosahuje úctyhodné výšky 1 603 metrů. Krkonoše nejsou jen pouhým zázemím pro zimní sporty, ale nabízejí celoroční úžasné dobrodružství a oddych pro všechny milovníky přírody.

Právě díky své výjimečné přírodní hodnotě byly Krkonoše v roce 1963 prohlášeny prvním národním parkem na území Československa. Tento park, známý jako Krkonošský národní park, chrání jedinečnou flóru a faunu včetně vzácných rostlin, jako jsou alpská smilka a krkonošská sedmikráska. Podmanivý je také zdejší pestrý živočišný svět - v lesích můžete zahlédnout jeleny, rysy nebo zajímavé ptáky, jako je tetřev hlušec.

Krkonoše nejsou o kráse přírody jen na povrchu. Při toulkách po pohoří potkáte také historická a kulturní místa. Mezi nejoblíbenější trasy patří výšlap na Sněžku, který začíná v malebném městečku Pec pod Sněžkou. Na vrchol se lze dostat lanovkou, ale mnoho turistů dává přednost pěší tůře, která nabízí nádherné výhledy a příležitost k prozkoumání přírodních rezervací. Až vystoupíte na vrchol, naskytne se vám nezapomenutelný pohled na krajinu Čech a Polska.

Další nezapomenutelnou lokalitou v Krkonoších je Labská louka. Toto rašeliniště je jedinečným domovem mnoha rostlinných a živočišných druhů a pramení zde nejznámější české řeka Labe. Pokud se vydáte po turistických stezkách, narazíte na vodopády, ledovcová jezera a hřebeny, které se zdánlivě dotýkají oblohy.

Krkonoše jsou známé i svou bohatou historií a kulturou. V regionu se nachází několik muzeí, která vám přiblíží tradiční život horalů, jejich řemesla a zvyky. Zvlášť fascinující je muzeum v Jilemnici, kde se dozvíte o historii lyžování a také o místním pohádkovém díle Karla Václava Raise.

Jak řekl slavný český spisovatel Karel Čapek: "Kdo jednou vkročí do Krkonoš, ten se sem navždy vrátí."

Krkonoše jsou také rájem pro sportovce. Kdo miluje zimní sporty, najde zde velký výběr lyžařských středisek, mezi nimiž vynikají Špindlerův Mlýn, Harrachov nebo Rokytnice nad Jizerou. V létě se oblast mění v cyklistický a pěší ráj s nekonečným množstvím tras různých náročností.

Nejlepší tip na výlet: Pokud máte rádi výzvy, doporučujeme celodenní túru po tzv. "Krkonošské magistrále". Tato trasa vás zavede přes hřebeny pohoří od západu na východ a umožní vám obdivovat krásu zdejší krajiny z různých perspektiv.

Proč si tedy neprodloužit výlet a nestrávit v Krkonoších víkend nebo dokonce celý týden? Ubytovací možnosti sahají od malebných chat až po moderní hotely. Ať už hledáte dobrodružství, klid nebo kousek přírody, Krkonoše vám nabídnou všechno.

Šumava: Zelené srdce Čech

Šumava: Zelené srdce Čech

Šumava, nazývaná často jako Zelené srdce Čech, je jedním z největších a nejkrásnějších národních parků v České republice. Nachází se na jihozápadě Čech a tvoří přirozenou hranici s Německem. Šumava je známá svými hustými lesy, rozlehlými rašeliništi, malebnými jezery a unikátní faunou a flórou.

Přírodní bohatství Šumavy je skutečně ohromující. Park pokrývá cca 680 km² a nabízí trasy jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Pro milovníky zimních sportů je Šumava rájem, jelikož tu najdete kvalitní lyžařské trasy. Milovníci historie si přijdou na své díky starým vesnicím, historickým památkám a opuštěným zříceninám, které Šumavu činí ještě tajemnější.

Jedním z nejkrásnějších míst, které byste neměli minout, je jezero Plešné, které leží v nadmořské výšce 1090 metrů. Překrásné výhledy a klidná atmosféra činí toto místo vyhledávaným cílem pro turisty. Dalším skvostem Šumavy jsou slatiny, mezi které patří Chalupská slať a Tříjezerní slať. Tyto unikátní biotopy jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

Šumava je rovněž místem, kde můžete narazit na vzácné druhy zvířat. Patří sem například rys ostrovid, tetřev hlušec nebo vlk evropský. Tyto druhy byly v minulosti z českých hor téměř vyhubeny, avšak díky přísné ochraně a úsilí ochranářů se jim podařilo vrátit do zdejší přírody.

Pokud hledáte tipy, kam se na Šumavě vydat, doporučujeme navštívit obec Kvilda. Je to jedna z nejvýše položených obcí v ČR a nabízí unikátní pohled na šumavskou krajinu. Můžete se zde projít po naučné stezce, která vás seznámí s místní flórou a faunou. Z Kvildy vede také oblíbená trasa na pramen Vltavy, odkud můžete pokračovat dál až na českou stranu hranic a navštívit české Bavorsko.

Šumava má své kouzlo nejen v létě, ale i v zimě. Zimní krajina je zde obzvláště působivá a nabízí ideální podmínky pro běžecké lyžování. Modravské pláně, Pancíř nebo Horní Planá patří k oblíbeným výchozím bodům nejen pro lyžaře, ale i pro turisty, kteří chtějí zažít neopakovatelný zimní klid.

Návštěvníci Šumavy by měli také vědět, že zachování tohoto přírodního pokladu je důležité. Národní park usiluje o udržení přirozeného ekosystému. Je proto nutné chovat se ohleduplně k přírodě. Mějte na paměti: co si na Šumavu přinesete, to si také odnesete.

Celkový zážitek ze Šumavy je nezapomenutelný. Příroda zde nabízí tak velkou rozmanitost a krásu, že každý návštěvník si najde to své. Ať už jste milovníkem adrenalinových sportů, klidných procházek nebo jen hledáte místo k odpočinku, Šumava vás vždy přivítá otevřenou náručí.

Jizerské hory a jejich tajemství

Jizerské hory a jejich tajemství

Jizerské hory, které se rozkládají na severovýchodě České republiky, jsou známé svou neobyčejnou krásou a bohatou historií. Toto pohoří je pojmenováno podle řeky Jizery, která tímto regionem protéká. Na první pohled se Jizerské hory mohou zdát méně impozantní než například Krkonoše, ale skrývají mnoho nepovšimnutých pokladů, které stojí za to objevit.

V Jizerských horách naleznete husté lesy, tajemná rašeliniště a malebná údolí. Jizerky, jak se lidově nazývají, jsou ideálním místem pro turisty, kteří hledají klidné a tiché prostředí. Mezi nejnavštěvovanější místa patří vodní nádrž Souš, která je obklopena nádhernými lesy. Je to skvělé místo na procházky nebo cykloturistiku.

Jednou z nejzajímavějších lokalit Jizerských hor je Jizerka, malá horská osada, která je známá svou ostrůvkovitou krajinou a tradičními horskými chalupami. Zde se čas jakoby zastavil a na každém kroku můžete cítit historii tohoto místa. Jizerka je obklopena přírodními krásami jako rašeliniště Jizerky, které je jedním z nejstarších v České republice.

Když se vydáte na výlet do Jizerských hor, nesmíte zapomenout navštívit vodopád Černé Desné. Tento impozantní vodopád se nachází na toku řeky Černé Desné a je obklopen hustým lesem. Je to ideální místo pro milovníky přírody, kteří si chtějí užít klidné chvíle daleko od civilizace. Vodopád je přístupný po turistické stezce a během cesty k němu můžete obdivovat krásy této oblasti.

Jizerské hory také nabízejí skvělé možnosti pro zimní sporty. Bedřichov, které je známé jako centrum běžeckého lyžování, je každoročně hostitelem mezinárodního běžeckého závodu Jizerská padesátka. Tento závod přitahuje nejen profesionální sportovce, ale i amatérské nadšence, kteří chtějí prověřit své schopnosti v krásném horském prostředí.

„Jizerské hory jsou opravdovým klenotem naší přírody, který v sobě skrývá nespočet tajemství a krás,“ říká český přírodovědec Václav Cílek.

Milovníci historie by měli navštívit i věž Hejnice. Tato historická památka je pozůstatek bývalého kláštera a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Hejnice jsou zároveň významným poutním místem a ročně sem proudí tisíce věřících z celé republiky.

AktivitaLokace
TuristikaJizerka
CykloturistikaVodní nádrž Souš
Běžecké lyžováníBedřichov
Historická návštěvaVěž Hejnice

Jizerské hory tedy nejsou jen o přírodních krásách, ale i o bohaté kulturní a historické tradici. Ať už jste milovníkem dobrodružství, historie nebo jen chcete relaxovat v krásné přírodě, Jizerky vám nabídnou vše, co potřebujete pro nezapomenutelnou dovolenou.

Další zajímavá pohoří v České republice

Další zajímavá pohoří v České republice

Česká republika není jen o Krkonoších a Šumavě. Existuje mnoho dalších pohoří, která stojí za zmínku. Mezi nimi najdeme například Beskydy, které se nacházejí na severovýchodě země, na hranicích se Slovenskem. Beskydy jsou známé svou bohatou flórou a faunou. Na své si přijdou milovníci pěší turistiky, ale i cyklisté. Zajímavým místem v Beskydech je vrchol Lysá hora, která je nejvyšší horou Beskyd s výškou 1323 metrů nad mořem.

Dalším zajímavým pohořím jsou Krušné hory. Toto pohoří se táhne podél hranice s Německem a je známé těžbou rud již od středověku. Dnes jsou Krušné hory oblíbenou turistickou destinací, kde můžete najít mnoho malebných stezek a výhledů. Za návštěvu určitě stojí město Boží Dar, odkud je krásný výhled na okolní krajinu. Krušné hory v zimě nabízí skvělé podmínky pro běžkaře a lyžaře.

Je třeba také zmínit Orlické hory, které se nacházejí na východě Čech. Toto pohoří je domovem mnoha historických památek, jako je například tvrz Bouda, jeden z největších vojenských komplexů v České republice. Orlické hory jsou také ideálním místem pro pěší turistiku, kempování a výlety na horských kolech. V zimě se Orlické hory mění na ráj pro zimní sporty, obzvláště běžecké lyžování.

Na jihu Čech najdeme Blanský les. Toto menší pohoří je známé svou pestrou faunou a flórou, kterým vévodí hora Kleť, nejvyšší vrchol pohoří, s výškou 1083 metrů. Na Kleť vás zaveze lanovka z městečka Holubov a na vrcholu vás čeká rozhledna, z níž je za dobrého počasí vidět až na Alpy. Blanský les je skvělým místem pro rodinné výlety a klidnou turistiku.

Na závěr nesmíme zapomenout na České středohoří, které se nachází v severních Čechách. Toto pohoří je pozoruhodné svou geologickou historií a vulkanickou činností v dávných dobách. České středohoří nabízí nádherné výhledy a fascinující skalní útvary, jako například vrchol Milešovka, který je díky své poloze také označován jako "horou bouří", jelikož zde bývá často bouřkové počasí. České středohoří je rájem pro geology, fotografy a milovníky přírody.

Existuje mnoho dalších malebných a zajímavých pohoří v České republice, která stojí za návštěvu. Každé z nich nabízí něco jedinečného a speciálního, což činí českou krajinu tak pestrou a bohatou.

Post-Comment