Česká republika je zemí plnou přírodních krás, které jen čekají na objevení. Milovníci pěší turistiky zde najdou nespočet tras, které je provedou malebnými horami, hustými lesy i klidnými údolími.

Od nejvyššího bodu v Krkonoších až po tajuplné kouty Šumavy, každý výletník si v Česku přijde na své. Pojďme se podívat na několik nejkrásnějších turistických destinací, které stojí za návštěvu. Máme pro vás také užitečné tipy, jak si svůj výlet užít naplno.

Krkonoše: Královna českých hor

Krkonoše, nejvyšší a nejznámější pohoří v České republice, láká turisty po celý rok. S nejvyšším vrcholem Sněžkou, který dosahuje 1 603 metrů nad mořem, nabízí úchvatné výhledy, malebné stezky a bohatou historii. Toto pohoří je domovem Krkonošského národního parku, který je plný chráněných druhů rostlin a živočichů.

Návštěvníci se mohou těšit na různé typy tras, od jednoduchých procházek až po náročnější výšlapy. Jedna z nejoblíbenějších tras začíná ve Špindlerově Mlýně a vede na Labskou boudu. Tento výlet je skvělou příležitostí pro famílie i vášnivé turisty. Není to jen o nádherných výhledech, ale také o poznávání místní kultury.

"Krkonoše jsou magické každičkým rokem a ročním obdobím. Každá návštěva přináší nové objevování a nezapomenutelné zážitky," říká Pavel Štěpánek, známý český horolezec.

Pokud jste fanoušky historie, neměli byste minout muzeum v Jilemnici, které nabízí podrobné informace o životě v Krkonoších a tradičním řemeslnictví. Nebo navštivte Vrchlabí, kde se můžete dozvědět něco o základním kamenem českého lyžování. A pro milovníky příběhů je tu Krakonoš, legendární ochránce hor, jehož přítomnost pocítíte na každém kroku.

V zimě jsou Krkonoše rájem pro lyžaře. Špindlerův Mlýn patří mezi nejoblíbenější lyžařská střediska a nabízí sjezdovky různých obtížností. Na jaře a v létě zas Krkonoše ožívají a přetvářejí se v ideální místo pro pěší turistiku a cykloturistiku. Podzim pak přináší nádhernou hru barev, kterou si užijí fotografové i každý, kdo touží po klidu a relaxaci v přírodě.

Pro ty, kdo chtějí objevit méně frekventovaná místa, doporučuji vydat se na trase vedoucí na Růžohorky nebo návštěvu unikátního Arboreta v obci Bukovina. Ať už hledáte adrenalin, nebo klidné chvíle v přírodě, Krkonoše vás nezklamou. Díky své rozmanitosti a kráse jsou skutečnou královnou českých hor.

Šumava: Divoká a tajemná

Šumava, často přezdívaná jako „Zelené srdce Evropy“, je oblíbenou destinací pro milovníky výšlapů a přírody. Tento rozlehlý národní park, který se nachází na jihozápadě České republiky, se pyšní hustými lesy, klidnými jezery a malebnými vesnicemi. Šumava je známá svou neporušenou přírodou a bohatým ekosystémem, což z ní činí ideální místo pro klidné i náročnější túry.

Mezi oblíbené trasy v Šumavě patří například výstup na horu Plechý, která je s výškou 1 378 metrů nejvyšším bodem české části Šumavy. Trasa vede kolem ledovcového jezera Plešné jezero, které svým čistým tyrkysovým vodou okouzlí každého návštěvníka. K dalším atrakcím patří třeba prales Boubín, který je jedním z mála zachovalých pralesů ve Střední Evropě. Procházka Boubínským pralesem nabídne návštěvníkům jedinečný pohled na století staré stromy a pestrou flóru a faunu.

Na své si přijdou i cyklisté, protože Šumava je protkána cyklostezkami, které vedou lesními cestami i asfaltovými silnicemi. Jednou z nejoblíbenějších je stezka podél řeky Vltavy, která návštěvníky provede krásnou přírodou až do Lipna, kde se mohou osvěžit v čistých vodách přehrady.

Šumava ale není jen o přírodě. Historie oblati je bohatá a sahá až do středověku. Můžete navštívit starobylé hrady a zámky, nebo se dozvědět více o životě ve skleníkových vesnicích, které byly dříve neodmyslitelnou součástí šumavské krajiny. Historie sklářství je na Šumavě dlouhou a bohatou tradicí. Muzeum v Železné Rudě nabízí interaktivní výstavy, které představují proces výroby skla od počátku po současnost.

"Šumava je srdcem dědictví české krajiny a dokladem její neuvěřitelné adaptability a krásy." - Přírodovědec Karel Klostermann

Pro ty, kteří hledají skutečně nevšední zážitky, Šumava nabízí řadu jedinečných možností. Jednou z nich je návštěva Jezerní slatě, rašeliniště, které leží v nadmořské výšce přes 1 000 metrů. Toto místo je obklopené hustými lesy a nabízí pohled na vzácné druhy rostlin a živočichů, které jinde nenajdete. Výstup na rozhlednu Poledník přináší fantastické výhledy na celou oblast, a za dobrého počasí dokonce až na Alpy. Ať už jste zkušený turista nebo začátečník, Šumava má něco pro každého.

Beskydy: Malebné a přívětivé

Beskydy: Malebné a přívětivé

Beskydy jsou známé svými nádhernými výhledy a malebnými vesničkami. Tento horský masiv na hranici mezi Českou republikou a Slovenskem nabízí spoustu turistických tras, které vás provedou okouzlující krajinou. Jedním z nejpopulárnějších cílů je vrchol Lysá hora, nejvyšší kopec Beskyd, který je oblíbený mezi milovníky horské turistiky i běžkaření.

Výšlap na Lysou horu může být náročný, ale odměnou vám bude nezapomenutelný výhled na okolní krajinu. Jestli hledáte něco méně náročného, doporučuji návštěvu Pustevny a procházku na Radhošť. Tento výlet není tak strmý a nabízí rovněž neuvěřitelné scenérie. Pustevny jsou známé svými dřevěnými stavbami ve stylu lidové architektury, které navrhl architekt Dušan Jurkovič. Radhošť je zase spojován s pohanským bohem Radegastem. Socha tohoto boha, kterou zde najdete, je oblíbeným místem pro fotografování.

Pro rodiny s dětmi je ideální trasa kolem Přehrady Šance. Tato trasa je nenáročná a díky hladině přehrady a okolním lesům působí velmi uklidňujícím dojmem. Dobrou volbou je také Vodopád Satiny, jeden z nejkrásnějších vodopádů v Beskydech. K vodopádu vede pěkně značená turistická stezka, která je vhodná i pro začínající turisty.

Beskydy nejsou jen o turistice, ale také o kultuře. Například každý rok se v obci Jablunkov pořádá mezinárodní folklórní festival Gorolski Święto, který přitahuje návštěvníky z celé Evropy. Tento festival nabízí jedinečnou příležitost k nahlédnutí do místních tradic a k ochutnání pokrmů regionální kuchyně. Navíc oblast nabízí spoustu příležitostí k ochutnávce místních specialit v tradičních hospůdkách.

Pro ty, kdo milují historii, jsou Beskydy bohaté na historická místa, jako jsou zříceniny hradů Hukvaldy a Štramberk. Obě tyto zříceniny nabízejí fascinující pohled do minulosti a skvělé výhledy na okolní krajinu. Hukvaldy jsou navíc spojeny s hudbou, konkrétně se skladatelem Leošem Janáčkem, který zde často pobýval.

Beskydy jsou celkově ideálním místem nejen pro příznivce pěší turistiky, ale také pro ty, kdo chtějí zpomalit a užít si klid a krásu přírody. Ať už plánujete náročný výšlap na Lysou horu nebo poklidnou procházku kolem přehrady, Beskydy vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a nádherné scenérie, které stojí za objevení.

Český ráj: Rajská turistika

Český ráj je jedním z nejstarších chráněných krajinných oblastí v České republice a nabízí bezpočet možností pro turistiku a přírodní aktivity. Region je známý svými skalními městy, romantickými hrady a malebnými údolími, které lákají milovníky přírody po celý rok. Tento kousek země, nacházející se mezi městy Turnov, Jičín a Mnichovo Hradiště, je skutečným rájem pro každého, kdo rád objevuje nové přírodní krásy.

Jednou z nejpopulárnějších turistických tras je Zlatá stezka Českého ráje. Tato stezka vás provede přes některé z nejznámějších a nejkrásnějších míst regionu. Můžete se těšit na impozantní skalní útvary, jako jsou Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město. Zde se nachází několik vyhlídek, z nichž se nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Místní příroda je zde opravdu dechberoucí.

Pro ty, kteří mají rádi historii, je tu také řada hradů a zámků k návštěvě. Mezi nejvýznamnější patří hrad Kost, který je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v České republice. Nedaleko se nachází i hrad Trosky, který se stal symbolem Českého ráje. Jeho dvě věže, Baba a Panna, jsou viditelné z velké dálky a tvoří nezapomenutelný obraz v krajině.

Český ráj ale nenabízí pouze skalní města a hrady. Na své si přijdou i milovníci vodních sportů. Rybník Nebákov, známý pro svou krásnou polohu uprostřed lesů, je ideálním místem pro odpočinek a vodní radovánky. Můžete zde plavat, rybařit nebo si jen užít klidnou procházku kolem vody.

Region je protkán mnoha cyklostezkami, které vás zavedou do méně známých koutů Českého ráje. Na kole můžete prozkoumat malebné vesničky, skryté lesní cesty a kouzelné rybníky. Nezapomeňte se stavit v některé z místních hospůdek, kde si můžete dopřát tradiční českou kuchyni a osvěžující pivo.

Pokud plánujete delší pobyt, není nic lepšího než pronajmout si chalupu nebo apartmán přímo v srdci přírody. Mnoho ubytovacích zařízení nabízí krásné výhledy a komfortní zázemí pro odpočinek po dni stráveném na túře. Ranní káva na terase s výhledem na skály nebo lesy je zážitkem, který si budete pamatovat dlouho.

Český ráj je místem, kde se spojuje přírodní krása s historickým dědictvím a kulturou. Každý krok v tomto kraji vás přiblíží k jeho kouzlu a nabídne nové, nezapomenutelné zážitky.

Jeseníky: Přírodní klenot

Jeseníky: Přírodní klenot

Jeseníky patří mezi nejkrásnější přírodní oblasti v České republice. Tyto hory na severu Moravy vás okouzlí svou divokou a nespoutanou krásou. Nejvyšším vrcholem je Praděd, který dosahuje nadmořské výšky 1 491 metrů a nabízí fenomenální výhledy na okolní krajinu.

Trasy v Jeseníkách jsou různé náročnosti, takže si zde přijdou na své jak zkušení turisté, tak rodiny s dětmi. Mezi nejpopulárnějšími trasami patří stezka vedoucí na Praděd, která je dlouhá přibližně 8 kilometrů a může být zdolána během několika hodin. V letních měsících trasu pokrývají nádherné květiny a v zimě se promění v ráj pro milovníky zimních sportů.

Další perlou Jeseníků je přírodní rezervace Rejvíz, kde najdete stejnojmennou rašeliniště. Toto místo je známé svými hustými lesy a malebnými jezírky. Rašeliniště Rejvíz je největší svého druhu v České republice a nabízí úžasnou scénickou stezku vedoucí po dřevěných chodníčcích. Zde můžete pozorovat vzácné druhy flóry a fauny, včetně masožravých rostlin a mnoha druhů ptáků.

Pokud se chcete ponořit do historie, navštivte ruiny hradu Rabštejn. Tento středověký hrad nabízí nejen zážitek z objevování historie, ale také krásné výhledy na okolní krajinu. Trasa k hradu je vhodná i pro děti a nezkušené turisty. Po výletě si můžete odpočinout ve zde jeden z tradičních horských penzionů, které nabízejí útulné ubytování a vynikající místní kuchyni.

Jeseníky jsou také domovem mnoha léčivých pramenů. Lázně Karlova Studánka, založené již v 18. století, jsou známé svou čistou vzduchovou kvalitou a léčivými minerálními vodami. Po náročném dni pěší turistiky zde můžete relaxovat a načerpat nové síly.

„Jeseníky jsou jedinečným přírodním klenotem, který uchvátí svou krásou v každém ročním období,“ říká Jan Novotný, známý český ekolog.

Pro milovníky přírody i historie představují Jeseníky skutečný ráj. Každý návštěvník si zde najde to své - ať už je to malebná příroda, historické památky nebo léčivé prameny. Plánování výšlapu v Jeseníkách je zaručeným způsobem, jak objevit krásy České republiky na vlastní oči.

Moravský kras: Skrytá krása pod povrchem

Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších krasových oblastí v celé střední Evropě. Tento území se nachází na severovýchod od Brna a láká ročně tisíce turistů, a to nejen díky svým nádherným jeskyním a podzemním řekám, ale i kvůli překrásné přírodě, kterou je obklopen. Při procházce touto oblastí je snadné zapomenout na čas a nechat se unést její krásou.

Jedním z hlavních lákadel Moravského krasu jsou Macocha a Punkevní jeskyně. Macocha je největší propast svého druhu ve střední Evropě, hluboká více než 138 metrů. Pokud si přejete zažít něco opravdu výjimečného, doporučuji navštívit Punkevní jeskyně, které vás zavedou až na dno této ohromující propasti. Během prohlídky se budete plavit po podzemní řece Punkvě a obdivovat krápníkové útvary, které tvoří fascinující přírodní umění.

"Moravský kras je jediným místem v ČR, kde turisté mohou zažít kombinaci jízdy lodí po podzemní řece a procházek po dně propasti," říká Pavel Novák, člen Českého speleologického svazu.

Dalším pozoruhodným místem v Moravském krasu jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně. Tyto jeskyně nabízejí prohlídkovou trasu, která je plná fascinujících krápníkových útvarů, podzemních jezírek a velkých dómů. Je to místo, kde historie, geologie a příroda vytvářejí jedinečný zážitek.

Pro ty, kteří hledají méně navštěvovaná místa, je tu Balcarka. Tento jeskynní komplex je známý svou složitou sítí chodeb a krásnými krápníky. I když není tak známá jako Macocha či Punkevní jeskyně, její návštěva rozhodně stojí za to.

Co se týče praktických tipů, je dobré mít na paměti, že některé jeskyně vyžadují rezervaci předem, zvláště v hlavní turistické sezóně. Doporučuje se také dobré turistické boty a teplé oblečení, protože teplota v jeskyních se často pohybuje kolem 8 °C.

Kromě jeskyní nabízí Moravský kras mnoho dalších aktivit. Můžete se vydat na cykloturistiku, pěší túry nebo jen užívat klidný piknik u některého z mnoha malebných jezírek a potoků. Pokud máte rádi adrenalinové zážitky, vyzkoušejte horolezectví na vápencových stěnách.

Moravský kras je skutečným přírodním pokladem, který čeká na objevení. Je to místo, kde se setkává příroda s historií a kde každá procházka nabízí něco nového a úchvatného. Ať už jste zkušení turisté nebo rodina s dětmi, Moravský kras má co nabídnout všem.

Post-Comment